Wymarzony ogród

zastanów się i wybierz


Z czego ogrodzenie


Skromny płotek też może być ozdobą
Skromny płotek też może być ozdobą

Drewno.


Elementy muszą być zrobione ze zdrowego, sezonowanego i zaim­pregnowanego materiału. Najtrwalsze jest drewno dębowe, jednak ze względu na cenę zwykle robi się z niego tylko słupki, a przęsła z sosny lub świerku. Słupki można osadzić wprost w grun­cie (po zabezpieczeniu przed butwieniem), ale częściej mocuje się je do podmurówki lub betonowej stopy fun­damentowej.


Kamień.


Najtrwalsze są: granit, bazalt, sjenit, porfir i kwarcyt; mniej trwałe, ale znacznie łatwiejsze w obróbce są piaskowce i wapienie. Ponieważ z cza­sem niszczeją, zrobione z nich mury warto pokryć ułożonymi ze spadkiem daszkami i zabezpieczyć impregnatem do kamieni. Interesujące ogrodzenia powstają też z kamieni polodowcowych (polnych).


Metal.


Najefektowniejsze, ale i najdroż­sze są ogrodzenia kute. Muszą być zabezpieczone antykorozyjnie przez cynkowanie ogniowe lub pomalo­wane farbą antykorozyjną. Tańsze są płoty żeliwne odlewane w formach (ich powierzchnię zabezpiecza się podobnie jak kutych), a jeszcze tańsze - ogrodzenia z elementów i stalowych.


Ceramika.


Ogrodzenia można wznosić z cegieł klinkierowych i licowych. Najładniejsze, ale i najdroższe, są z elementów ręcznie formowanych. Z cegieł najczęściej buduje się tyl­ko cokół i słupki, a przęsła robi się z drewna lub metalu.


Bloczki silikatowe.


Ich zaletą jest niewy­górowana cena. Mur silikatowy można wykończyć tynkiem lub okładziną.