Wymarzony ogród

zastanów się i wybierz


...i mały


W osłoniętym bryłami domów zacisznym zakątku będą dobrze będą się czuły nawet rośliny nie w pełni przystosowane do naszych zim.
W osłoniętym bryłami domów zacisznym zakątku będą dobrze będą się czuły nawet rośliny nie w pełni przystosowane do naszych zim.

Często osłonięty litym ogrodzeniem, tworzy salon na świeżym powietrzu, którego najważniejszą częścią jest miej­sce do odpoczynku.


W takim ogrodzie równie istotne jak rośliny są elemen­ty architektoniczne, na przykład na­wierzchnie, schodki, murki. Materiały, z których są wykonane, powinny pasować do architektury domu. Mały ogród tworzy układ statyczny, w którym nie ma miejsca na nieokiełz­nany wzrost roślin. Oglądany z bliska - zawsze powinien być wypielęgnowany, nieskazitelny i dopracowany w detalach. Układ roślin i elementów małej archi­tektury musi być prosty i czytelny; zbyt duże ich nagromadzenie sprawi wraże­nie chaosu. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, przestrzeń działki można podzielić kę­pami roślin lub elementami architek­tonicznymi tak, żeby nie było widać wszystkich jej krańców, da to złudzenie, że jest większa.

Szczególnym przypadkiem jest malutki ogród miejski. Ograniczony ścianami budynków i ogrodzenia, nie większy niż pokój, tworzy patio, którego większa część jest wybrukowana. Rośliny sadzo­ne są tylko po bokach lub w donicach, które można przestawiać, tworząc no­we kompozycje. Rekompensatą za brak miejsca na duże rośliny jest to, że w ta­kim zacisznym, osłoniętym od wiatru i ogrzanym ścianami budynku ogrodzie można uprawiać delikatne gatunki i od­miany roślin, które w normalnych wa­runkach przemarzają zimą. W małym ogrodzie z założenia nie ma okazałych roślin, a ważną rolę odgrywa­ją elementy architektoniczne. Dlatego szybciej staje się on dojrzały i często już po roku od założenia sprawia wrażenie w pełni ukształtowanego.