...i mały
![]() |
W osłoniętym bryłami domów zacisznym zakątku będą dobrze będą się czuły nawet rośliny nie w pełni przystosowane do naszych zim. |
Często osłonięty litym ogrodzeniem, tworzy salon na świeżym powietrzu, którego najważniejszą częścią jest miejsce do odpoczynku.
W takim ogrodzie równie istotne jak rośliny są elementy architektoniczne, na przykład nawierzchnie, schodki, murki. Materiały, z których są wykonane, powinny pasować do architektury domu. Mały ogród tworzy układ statyczny, w którym nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślin. Oglądany z bliska - zawsze powinien być wypielęgnowany, nieskazitelny i dopracowany w detalach. Układ roślin i elementów małej architektury musi być prosty i czytelny; zbyt duże ich nagromadzenie sprawi wrażenie chaosu. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, przestrzeń działki można podzielić kępami roślin lub elementami architektonicznymi tak, żeby nie było widać wszystkich jej krańców, da to złudzenie, że jest większa.
Szczególnym przypadkiem jest malutki ogród miejski. Ograniczony ścianami budynków i ogrodzenia, nie większy niż pokój, tworzy patio, którego większa część jest wybrukowana. Rośliny sadzone są tylko po bokach lub w donicach, które można przestawiać, tworząc nowe kompozycje. Rekompensatą za brak miejsca na duże rośliny jest to, że w takim zacisznym, osłoniętym od wiatru i ogrzanym ścianami budynku ogrodzie można uprawiać delikatne gatunki i odmiany roślin, które w normalnych warunkach przemarzają zimą. W małym ogrodzie z założenia nie ma okazałych roślin, a ważną rolę odgrywają elementy architektoniczne. Dlatego szybciej staje się on dojrzały i często już po roku od założenia sprawia wrażenie w pełni ukształtowanego.