Wymarzony ogród

zastanów się i wybierz


Nastrój z barwy


W zielonym ogrodzie panuje wyjątkowy spokój.
W zielonym ogrodzie panuje wyjątkowy spokój.

Wybierając rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, możemy wy­dzielać wnętrza ogrodowe o specyficz­nym nastroju.


Energetyzują. Zestawienie roślin o kwia­tach w tonacji ciepłej tworzy radosną, pobudzającą scenerię, w której nawet w pochmurne dni poczujemy się opty­mistycznie. Silniejszy efekt pobudze­nia i energii osiągniemy, jeżeli w takiej kompozycji będą przeważały rośliny kwitnące na czerwono i pomarańczowo. Przewaga żółtych da poczucie ciepła i rozświetlenia. Ciepłe barwy zastoso­wane w kompozycji tworzą wrażenie przybliżenia i wyeksponowania. Pamiętajmy jednak, że nasycone ciepłe, ale ciemne barwy optycznie zmniejszą wnętrze, w którym występują.

Uspokajają. Połączenie błękitów i fiole­tów pozwala uzyskać efekt wyciszenia. Tu zmęczeni i zdenerwowani poczują spokój. Nawet w upał, patrząc na taką kompozycję, odnosimy wrażenie kon­taktu z czymś chłodnym. Barwy zim­ne optycznie oddalają i powodują, że przestrzeń, którą wypełniają, wydaje się większa.

Łagodzą. W ogrodzie z biało kwitną­cymi roślinami panuje nastrój roman­tyczny. To świątynia łagodności, do której nie ma dostępu zgiełk dnia codziennego. Biel porządkuje przestrzeń, a w kompozycji z innymi barwami podkreśla je.